Nasza technologia budowy domów z drewna

Marzy ci się dom z drewna, ale boisz się, że w środku nie będzie tak przytulnie, jak w budynku murowanym? Nic bardziej mylnego. Dzięki zastosowaniu specjalnej metody, drewno może posłużyć jako wspaniały budulec twojego przyszłego gniazda rodzinnego. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób udaje nam się wznosić wyjątkowe domy z tego naturalnego surowca.

Domy z drewna – zalety

Nie bez powodu drewno było jednym z pierwszych materiałów, z którego stawiano budynki. Jest to surowiec wytrzymały, a jednocześnie umożliwia zachowanie przyjaznego dla człowieka mikroklimatu we wnętrzach, ze względu na swoją zdolność do samoregulacji wilgoci. Domy takie wznosi się też stosunkowo szybko. Ponadto nie można odmówić im uroku i ponadczasowego stylu. Ściany zewnętrzne budowanych w ten sposób domów nie są tak grube jak w budynkach murowanych, co zwiększa ich powierzchnie wewnątrz o nawet 10%.

Jak budujemy nasze domy z drewna?

Wznosząc domy letniskowe z drewna, wykorzystywany jest system pojedynczej ściany zewnętrznej z bali prostokątnych. Jeżeli jednak budynek taki ma być miejscem zamieszkania lub służyć jako lokum do wypoczynku przez cały rok, stosuje się podwójne ściany zewnętrzne, pomiędzy którymi znajduje się izolacja cieplna z włókien celulozy.

Jaki jest efekt wdrożenia takiego rozwiązania? Otóż główną cechą drewna jest higroskopijność. Polega ona na tym, że naturalny budulec z drzewa ma zdolność do pochłaniania wilgoci. Następnie oddaje on ją do pomieszczenia w takim stopniu, aby zrównoważyć wilgotność własną i otoczenia. Dzięki temu właśnie w domach z bali panują tak korzystne dla zdrowia warunki. Nie chcąc, aby ocieplenie domu odbyło się kosztem mikroklimatu wnętrza, stosuje się jedynie naturalne tworzywa. Celuloza, która jest umieszczana pomiędzy drewnianymi ścianami, świetnie radzi sobie z wilgocią, zapewnia optymalną wentylację i cyrkulację powietrza, a poza tym stanowi barierę dla hałasu z zewnątrz. Idąc dalej tym tropem postanowiliśmy także wyeliminować gwoździe z metalu i zastąpić je drewnianymi dyblami.

 

Leave a Reply