Na czym polega budowa energooszczędnych domów drewnianych

Wokół domów drewnianych narosło wiele mitów, które powodują, że ta technologia budowy nadal nie jest doceniana w świetle zdominowanego przez tradycję polskiego budownictwa. Okazuje się jednak, że drewno niejednokrotnie gwarantuje lepsze parametry i rozwiązania wpływające na energooszczędność podczas późniejszej eksploatacji.

Cechy materiału

Drewno jest surowcem naturalnym i ekologicznym. Za budynek energooszczędny uważa się konstrukcję, której zapotrzebowanie na ciepło w skali roku wynosi od 30 do 70 kWh/m2. Aby osiągnąć te wartości w budownictwie drewnianym, warto pomyśleć o oszczędzaniu już na etapie projektowania domu. Dom należy zlokalizować tak, aby od północy nie sąsiadował z żadnymi przeszkodami zmniejszającymi nasłonecznienie w pomieszczeniach. Poza tym należy wybierać drzwi i okna charakteryzujące się wysoką szczelnością. Zdecydowanym plusem konstrukcji drewnianych, jest to, że większość elementów przygotowywanych jest w fabrykach, gdzie nie są one narażone na zawilgocenie. Nie bez znaczenia pozostaje także jakość i gatunek drewna. Ściany domów drewnianych szybciej się nagrzewają i wolniej emitują ciepło, a ponadto mają zdolność do tracenia lub pochłaniania wilgoci, wpływając na specyficzny i dobry dla zdrowia mikroklimat pomieszczeń mieszkalnych. Wydaje się nie mieć większego znaczenia, na jakie pokrycie dachowe się zdecydujemy, ponieważ od dachówki, bardziej liczy się prawidłowe przygotowanie podłoża. Dach przyczynią się do ochrony przed nadmierną utratą ciepła, jeśli zostanie wypełniony dobrej jakości wełną termoizolacyjną, zgodnie z zaleceniami producenta.

Domy szkieletowe

Domy drewniane w technologii szkieletowej, tak charakterystyczne dla krajobrazu Skandynawskiego i Kanady, mają zbudowane ściany z wełny termoizolacyjnej. Od jej grubości zależy to, jak będzie ona wpływać na wypromieniowywanie ciepła z pomieszczeń. Faktem jest, że technologia budowy domów energooszczędnych znacznie poprawia komfort użytkowania i jest inwestycją na lata.

Leave a Reply