Na co zwrócić szczególną uwagę podczas budowania domu z drewna? 

Coraz większa liczba osób decyduje się na powrót do tradycyjnych form budownictwa. Jedną z nich są domy z drewna, które w Polsce w ostatnich latach stają się popularniejsze. Jest to doskonały wybór między innymi na działkę. Współczesne domy drewniane funkcjonalnością niczym nie różnią się od budynków murowanych. Co więcej, często są one znacznie bardziej energooszczędne. Na co zwrócić uwagę podczas budowania domu
z drewna?

Dlaczego warto zdecydować się na dom drewniany?

Współczesne domy z drewna mają wiele zalet. Główną korzyścią płynącą z tego rodzaju budownictwa jest przede wszystkim bardzo szybki montaż. W zależności od wielkości domu może być on zbudowany nawet w zaledwie kilka tygodni, co nigdy nie byłoby możliwe w przypadku budynku murowanego. Drugą zaletą jest niski koszt powstania domu z drewna. Ponadto zdecydowanie łatwiejsze jest rozprowadzenie wszelkich instalacji w budynku. Drewno jest materiałem bardzo plastycznym, łatwym do obróbki – nie ma problemu w prowadzeniu dodatkowych elementów instalacji elektrycznych czy wodno-kanalizacyjnych.

Materiał, z którego zostały wykonane domy drewniane

Decydując się na wybór domu drewnianego, warto zwrócić uwagę na drewno, z jakiego została wykonana konstrukcja. Wśród najtrwalszych wymienia się między innymi:

  • świerk,
  • modrzew.

Wszystkie te gatunki są nie tylko trwałe, ale także bardzo odporne na obciążenia, co w przypadku tego typu konstrukcji jest bardzo ważne. Niezależnie od gatunku drewna, jaki zostanie wykorzystany, ważna będzie także odpowiednia impregnacja. Powtarzana systematycznie, ochroni dom nie tylko przed nadmierną wilgocią, ale także przed szkodnikami.

Tym, na co warto zwrócić uwagę podczas budowy domu drewnianego, jest zadbanie o odpowiednią akustykę pomieszczeń. Wytłumienie domu drewnianego jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku domów murowanych. Dla niektórych osób może stanowić to swego rodzaju problem. Jednak i ta kwestia jest możliwa do rozwiązania. W takich sytuacjach należy zapoznać się z asortymentem specjalnych izolacji akustycznych. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeżeli planuje się powstanie domu w bardzo ruchliwej okolicy. Koszty dodatkowych elementów wyposażenia domu nie będą znacznie wyższe, a będzie można cieszyć się odpowiednim komfortem mieszkania.

Leave a Reply