Domy drewniane w stylu alpejskim – najważniejsze cechy

Domy drewniane w stylu alpejskim są ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, które wpisuje się dobrze zarówno w krajobraz górski, jak i tereny nizinne. Dzieje się tak dlatego, że styl ten charakteryzuje się łagodniejszą formą kształtów niż typowe domy wznoszone w stylu podhalańskim. Domki alpejskie nadają się zarówno do wypoczynku sezonowego, jak i jako budynek mieszkalny całoroczny. Świetnie prezentują się w formie zajazdów, hoteli, restauracji i pensjonatów wypoczynkowych. Ze względu na niepowtarzalny urok domy tego typu, budzą coraz większe emocje. Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne pozwoliły na dopasowanie stylu alpejskiego do trendów współczesnego budownictwa.

Co wyróżnia architekturę domków w stylu alpejskim

Domy wznoszone w stylu alpejskim posiadają wiele elementów wspólnych z tradycyjnym budownictwem podhalańskim. Cechują się kamienną podbudówką, spadzistymi dachami i finezyjnie rozbudowanymi powierzchniami balkonowymi i tarasami. Ponadto okna ozdobione tradycyjnymi rzeźbieniami z dużą przeszkloną powierzchnią zapewniają pomieszczeniom dobre oświetlenie i nadają im niepowtarzalny charakter. Dzięki temu, że domy te wznoszone są z drewna, szybciej się nagrzewają i wolniej oddają ciepło, wpływając na mniejsze koszty eksploatacji takiego budynku. Tego typu konstrukcje posiadają dobre walory akustyczne, wnętrza są wyciszone a materiały wykorzystywane do wykończenia ekologiczne. Ponadto wznoszone są szybko i bez przerw technologicznych na schnięcie materiału, ponieważ prace mokre w ich przypadku ograniczone są do minimum. Domy alpejskie powoli wpisują się w powszechny krajobraz polskiego budownictwa.

Nowoczesny design

Domy w stylu alpejskim posiadają niepowtarzalne wnętrza, przestronne, dobrze oświetlone, które można w dowolny sposób aranżować. Są rozwiązaniem dla osób ceniących sobie styl i bogate wyposażenie. Można wykończyć je w sposób surowy albo stworzyć przyjazne ciepłe i rodzinne przestrzenie. Możliwości jest wiele szczególnie na coraz większą liczbę projektów domów alpejskich dostępnych na rynku.

Leave a Reply