Czym charakteryzują się domy drewniane w stylu country?

Domy w stylu country to połączenie maksymalnej funkcjonalności ze swojskością i prostotą. Inspiracją dla tego typu zabudowy jest oczywiście kultura amerykańska, gdzie tego rodzaju obiekty mieszkalne powstają po dziś dzień.

Inspiracja stylem country

Inspiracja domami z drewna w stylu country wywodzi się oczywiście ze Stanów Zjednoczonych. W tym ogromnym kraju stylów, w jakich buduje się domy, jest bardzo wiele. Na przestrzeni wieków część z nich odeszło w zapomnienie, ale te, które przetrwały próbę czasu inspirują po dziś dzień.

Ponadczasowe okazały się przede wszystkim domy w stylu country. Zajmują one szczególne miejsce w amerykańskiej architekturze. W czasach pierwszych osadników ten charakterystyczny stanowił połączenie architektury europejskiej z materiałami oraz narzędziami dostępnymi na “nowym lądzie”. W ten sposób powstawały budynki, które były dość proste, a jednocześnie maksymalnie funkcjonalne. Są doskonałym przykładem swojskich, przytulnych wnętrz dla całej rodziny. Konstrukcja musiała być solidna, ale jednocześnie możliwa do jak najtańszego wybudowania.

Cechy charakterystyczne stylu country

Jak już zostało wspomniane, w domach country można zauważyć wiele elementów konstrukcyjnych typowych dla architektury europejskiej. Materiałem dominującym jest oczywiście drewno. W praktyce jednak do budowy takich domów wykorzystuje się wszelkie dostępne tworzywa naturalne, a więc również kamień czy cegłę. Do charakterystycznych cech zaliczamy przede wszystkim narożne belki, chropowate ściany, kominki oraz stosunkowo niewielkie okna. Z kolei wystrój domów w stylu country pochodzi najczęściej ze sklepów z antykami oraz targów typu flea markets.

Domy w stylu country, czyli wiejskie, tworzone są najczęściej w otoczeniu przyrody, najlepiej na wsi lub na peryferiach miast, gdzie architektura wraz z otoczeniem tworzy jednorodną całość. W takim krajobrazie tego rodzaju budynki będą prezentować się najlepiej.

W stylu country można tworzyć bardzo funkcjonalne domy jednorodzinne, ale często w ten sposób tworzone są również pensjonaty, hotele, gospodarstwa agroturystyczne itp.

 

 

Leave a Reply